Quantcast

10th Seed Kirilenko Falls At Family Circle Cup - Live5News.com | Charleston, SC | News, Weather, Sports

10th Seed Kirilenko Falls At Family Circle Cup

Posted: Updated:
DANIEL ISLAND, SC (WCSC) -

10th seeded Maria Kirilenko, playing in her first match in 5 months after knee surgery, became the 1st seeded player to be eliminated from the Family Circle Cup on Monday with a straight sets loss to qualifier Belinda Bencic, 6-1, 7-5. 

Kirilenko fought back in the 2nd set after Bencic made quick work in the 1st. She came back to tie things up in the final set at 5 after trailing 5-2, but didn't have anything left to complete the comeback. 

The other seeded players in action on Monday had no such problems. 9th seed Lucie Safarova beat Johanna Larsson 6-2, 6-3 while 15th seeded American Madison Keys got by with a 7-6, 7-6 win over Mijana Lucic-Baroni. 

Some of the big names of the tournament will take the court for the first time this year on Tuesday. Top seed Serena Williams, her sister Venus and other former champions Sam Stosur and Nadia Petrova are all in action. 

Play starts at 10am with Lowcountry native Shelby Rogers facing 12th seeded Daniela Hantuchova

RESULTS - MARCH 31, 2014

Women's

Singles - First Round

[9] L Safarova (CZE) d J Larsson (SWE) 62 63

[Q] B Bencic (SUI) d [10] M Kirilenko (RUS) 61 75

[15] M Keys (USA) d M Lucic-Baroni (CRO) 76(0) 76(3)

J Cepelova (SVK) d [WC] M Oudin (USA) 76(2) 62

P Cetkovska (CZE) d V Lepchenko (USA) 61 26 60

[Q] G Min (USA) d [Q] M Larcher de Brito (POR) 63 16 63

T Pereira (BRA) d P Mayr-Achleitner (AUT) 61 76(5)

[Q] K Bertens (NED) d P Ormaechea (ARG) 75 36 63

E Svitolina (UKR) d [Q] J Gajdosova (AUS) 61 57 76(5)

Y Shvedova (KAZ) d [Q] S Zheng (CHN) 62 36 75

V Razzano (FRA) d J Goerges (GER) 60 57 62

[Q] A Kudryavtseva (RUS) d C Mchale (USA) 63 75

C Scheepers (RSA) d A Riske (USA) 46 62 63


ORDER OF PLAY - TUESDAY, APRIL 01, 2014

BILLIE JEAN KING start 10:00 am

[12] D Hantuchova (SVK) vs [WC] S Rogers (USA)

Not Before 11:30 am

B Zahlavova Strycova (CZE) vs [11] V Williams (USA)

[7] S Stosur (AUS) vs Y Shvedova (KAZ)

[6] E Bouchard (CAN) vs [Q] A Kudryavtseva (RUS)

Not Before 7:00 pm

[1] S Williams (USA) vs J Cepelova (SVK)

J Husarova (SVK) / V Lepchenko (USA) vs [4] J Goerges (GER) / A Groenefeld (GER)

ALTHEA GIBSON start 10:00 am

[16] S Zhang (CHN) vs S Hsieh (TPE)

[14] A Petkovic (GER) vs [Q] L Tsurenko (UKR)

T Pereira (BRA) vs [8] S Cirstea (ROU)

V Razzano (FRA) vs [9] L Safarova (CZE)

A Rosolska (POL) / C Scheepers (RSA) vs [WC] S Cirstea (ROU) / M Kirilenko (RUS)

COURT 3 start 10:00 am

V King (USA) vs J Glushko (ISR)

A Medina Garrigues (ESP) vs L Dominguez Lino (ESP)

M Erakovic (NZL) vs [WC] N Petrova (RUS)

L Huber (USA) / L Raymond (USA) vs [WC] J Jankovic (SRB) / A Petkovic (GER)

COURT 4 start 12:00 noonA Schmiedlova (SVK) vs [13] E Vesnina (RUS) Not Before 2:00 pmC Garcia (FRA) vs S Peng (CHN)


Powered by WorldNow